Παρασκευή , 19 Οκτώβριος 2018

Ολυμπιακός-Α.Ο.Κ. : 5-1

Περίπατος ο σημερινός αγώνας για τους Ερυθρολεύκους

Και μετά τις γιορτές του Πάσχα ο Ολυμπιακός επέστρεψε ικανοποιητικά στο γήπεδο, λίγο πριν ολοκληρωθεί το φετινό πρωτάθλημα. Σήμερα η ομάδα των ερυθρολεύκων ήρθε αντιμέτωπη με την Α.Ο.Κ. και «καθάρισε» το παιχνίδι με τελικό σκορ 5-1.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ήταν ικανοποιητικό αν και η ομάδα της Κέρκυρας πίεζε αρκετά. Το γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 12άνοιξε για τα καλά το παιχνίδι, ωστόσο φάνηκε ότι ενθουσίασε λίγο παραπάνω τους παίκτες του Ολυμπιακού οι οποίοι δέχτηκαν γκολ στο 27’ από τον Ντένις Επστάιν. Δεν πτόησε όμως αυτό τους ερυθρολεύκους αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέβιν Μιραλλάς σκόραρε και έκλεισε το Α’ ημίχρονο με 2-1, τρελαίνοντας όλο το Γ. Καραϊσκάκης.

Β’ Ημίχρονο

Το γκολ του Μιραλλάς τρόμαξε τους Κερκυραίους, αφού η αποδοτικότητα τους έπεσε απότομα στο β’ ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έγινε ΠΕΝΤΑΣΤΕΡΟΣ βάζοντας το ένα γκολ μετά το άλλο: στο 51’ ο Κώστας Φορτούνης, στο 71’ ο Μπιορν Ένγκελς και στο 87’ ο Μάριος Βρουσάι. Όπως λέμε ο νέος είναι ωραίος, αφού ο Βρουσάι είναι από τους παίκτες που ήρθαν από τις Ακαδημίες του Ολυμπιακού και σήμερα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι αποδεικνύοντας το ταλέντο του.

Χρήστος Κόντης

Ο σημερινός προπονητής του Ολυμπιακού και πρώην παίκτης της ομάδας, επιβεβαίωσε πως θα συνεχίσει να έχει τα επόμενα παιχνίδια υπό την επίβλεψή του. Δήλωσε ικανοποιημένος από το τελικό σκορ ξεκαθαρίζοντας πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πως είναι σίγουρος πως θα είναι καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια. Θεώρησε ότι η ομάδα βγήκε διπλά κερδισμένη σήμερα μιας και δόθηκε η ευκαιρία σε νέους παίκτες να αναδείξουν το ποδοσφαιρικό τους ταλέντο. Στο φαινόμενο Βρουσάι απάντησε ότι είχε τον ποδοσφαιρικό τσαμπουκά και πως είναι παιδί που μπορεί να διεκδικήσει θέση στην ομάδα. Στόχος του ως προπονητής είναι να ανεβάσει την ομάδα και να κερδίσουν κάτι περισσότερο από την τρίτη θέση.

Γιάννης Ματζουράκης

Ο προπονητής της Α.Ο.Κ. δήλωσε ότι η ομάδα του ήταν ικανοποιητική στο Α’ ημίχρονο όμως στα τελευταία 2 λεπτά του πρώτου και σε όλο το Β’ ημίχρονο ήταν αφελής. Παραδέχθηκε ότι δεν έχει παράπονα αλλά η ομάδα πρέπει να είναι πιο επαγγελματική και να έχει αγωνιστική πειθαρχία. Ξεκαθάρισε πως θα συνεχίσουν να παλέυουν και θα είναι μια ενεργοποιημένη ομάδα.