Παρασκευή , 19 Οκτώβριος 2018

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: 3-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχτηκε στους «Ζωσιμάδες» την ομάδα των ερυθρολεύκων για το τελευταίο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος αφήνοντας μια πικρία στους αντιπάλους του, αφού πήρε το παιχνίδι με τελικό αποτέλεσμα 3-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (83′ Μπέριος), Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Ντόλοβατς, Νικολιάς (89′ Μπουκουβάλας), Χαλκιαδάκης (83′ Βιντάλ), Κόντε
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Ίγκορ, Ένχελς, Σισέ, Χατζισαφί, Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Βρουσάι (88′ Κωστανάσιος), Τζούρτζεβιτς (67′ Βέργος), Ανσαριφάρντ

Στο Α’ ημίχρονο η δυνατή  βροχή ήταν ο πρωταγωνιστής και ο μεγαλύτερος αντίπαλος των δύο ομάδων, αφού δεν τους επέτρεψε να παίξουν όπως ήθελαν. Θα ήταν καλύτερο να μιλήσουμε για λασπομαχίες παρά για ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου αφού οι φάσεις ήταν ελάχιστες στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Καλή στιγμή για την ομάδα του Πειραιά ήταν στο 5′ μετά από καλή σέντρα του Ιγκόρ και κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων με τον Ανσαριφάρντ να πλασάρει πάνω στον Βελλίδη που έδιωξε δύσκολα.

Το Β΄ημίχρονο άνηκε ξεκάθαρα στην ομάδα των Ιωαννίνων. Ο ΠΑΣ όσο περνούσε η ώρα, δίχως πια να βρέχει, άρχιζε ν’ αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και στο 54′ κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ με τον Τζημόπουλο (1-0). Πριν προλάβουν οι παίκτες του Ολυμπιακού ν’ ανασυνταχθούν, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν και δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα στο 62′ με γκολ του Κόντε (2-0).

Ο Ολυμπιακός δυστυχώς «πνίγηκε» στις καθυστερήσεις με γκολ του Νικολιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+ 2′) κάνοντας το 3-0 και απογοητεύοντας τους ερυθρολεύκους.

Δυστυχώς η αυλαία του πρωταθλήματος για τον Ολυμπιακό δεν έκλεισε φέτος με τον καλύτερο τρόπο, ωστόσο περιμένουμε την ομάδα να ανασυνταχθεί και να επιστρέψει καλύτερη τη νέα σεζόν δείχνοντας ποιος στα αλήθεια είναι ο Θρύλος !