Δευτέρα , 10 Δεκέμβριος 2018

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 1-1: Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Διούδη και οι αμέτρητες ερυθρόλευκες ευκαιρίες

Κατάμεστο ήταν το «Γ. Καραϊσκάκης» με τρομερή την ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των παικτών στο γήπεδο!

Α’ Ημίχρονο

Με μια καλή εμφάνιση ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός ελέγχοντας την έδρα του και κάνοντας καλές φάσεις από την αρχή του παιχνιδιού. Η πίεση δεν σταμάτησε καθ’ όλη τη διάρκεια του Α’ Ημιχρόνου. Ο Podence ξεχώρισε από την βασική ενδεκάδα μιας και πίεζε πολύ και δημιουργούσε ευκαιρίες. Στο 38’ ειδικά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου, χωρίς τελικά να πετυχαίνει το σκοπό του.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με κατοχή της μπάλας 58% του Ολυμπιακού έναντι 42% του Παναθηναϊκού.

Β’ Ημίχρονο

Το Β’ Ημίχρονο ξεκίνησε με τον Χριστοδουλόπουλο να παίρνει τη θέση του Χασάν.

Στο  47’ ο Podence γύρισε από τα αριστερά στον Φορτούνη, εκείνος σούταρε με το αριστερό πάνω σε αντίπαλό του. Ακυρώθηκε ωστόσο σωστά το γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου για επιθετικό φάουλ στον Διούδη. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού χτύπησε πολύ άσχημα πάνω στον Νάτχο. Όλο το ιατρικό προσωπικό Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού έτρεξε να βοηθήσει τον γκολκίπερ. Σύμφωνα με την ιατρική ενημέρωση γύρισε και η γλώσσα του Διούδη, αλλά με την γρήγορη ανταπόκριση από τα δυο ιατρικά τιμ, όλα πήγαν κατ’ ευχήν και είναι πλέον καλά! Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κόσμος χειροκρότησε τον Διούδη σε τρεις περιπτώσεις ενώ την στιγμή της αλλαγής του από τον Κότσαρη σήκωσε το χέρι του και το πόδι του.

Στο 61’ γκολ για τον Παναθηναϊκό: Ο Κάτσε, ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μπουχαλάκη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα, ο οποίος εκτινάχθηκε, ακούμπησε τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποσβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Μετά το γκολ που δέχθηκαν οι ερυθρόλευκοι ο Πέδρο Μάρτινς έκανε ταχεία αλλαγή του Μπουχαλάκη βάζοντας μέσα τον Μάνο .

Ο Ολυμπιακός πίεζε συνεχώς και δημιουργούσε ευκαιρίες οι οποίες ωστόσο πήγαιναν χαμένες.

Μέχρι το 76′ Ο Ολυμπιακός σημείωσε 11(6) τελικές για Ολυμπιακό ενώ ο Παναθηναϊκός 3(2). Στο 76’ συγκεκριμένα με σέντρα που έκανε ο Κούτρης από τα αριστερά και καρφωτή κεφαλιά του Γκιλιέρμε, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να κάνει τελικές και να δημιουργεί ευκαιρίες χαμένες βέβαια με την μπάλα να μη θέλει να βρει στα δίχτυα.

Λογικό μετά από τόσες διακοπές και τον τραυματισμό του Διούδη να δοθούν 9 λεπτά καθυστερήσεων μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ 95’ ο Καμαρά έκανε το γέμισμα στα δεξιά για το κεφάλι του Ομάρ, εκείνος τη γύρισε και ο Σισέ με προβολή έκανε το 1-1!

Ο Ολυμπιακός μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού πίεζε ασφυκτικά δείχνοντας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο πόσο ήθελε ένα δεύτερο γκολ.

Edit: Κρασανάκη Μαριάννα