Παρασκευή , 19 Οκτώβριος 2018

Ολυμπιακός-Λουκέρνη 4-0 : Οι ερυθρόλευκοι «κλείδωσαν» την πρόκριση για τα play offs

Ο Ολυμπιακός έκανε χθες την πρώτη του επίσημη εμφάνιση για τη φετινή σεζόν αντιμετωπίζοντας την ομάδα της Λουκέρνης στα προκριματικά του Europa League. Όλα εξελίχθηκαν ιδανικά για την ομάδα των ερυθρολεύκων αφού κατάφερε και άνοιξε τη χρονιά με 4 γκολ! Ένας Ολυμπιακός από τα παλιά που όλοι θέλουμε να βλέπουμε από εδώ και πέρα!

Α’ Ημίχρονο

Ο αγώνας είχε λήξει ήδη από το πρώτο ημίχρονο υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να κάνει μια τρομερή εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα σκοράροντας τα πρώτα 2 γκολ για την ομάδα (10′ και 33′). Από κοντά βέβαια και ο Ποντένσε, που είχε άψογη συνεργασία με τον Τσιμίκα από την αριστερή πλευρά και αποτελούσαν οι δυο τους μόνιμη πηγή κινδύνου από εκείνη την πλευρά για την ελβετική άμυνα. Και πριν καλά καλά τελειώσουν οι πανηγυρισμοί για το 2ο γκολ σκοράρει στο 36′ ο Γκερέρο κάνοντας το 3-0.

Β’ Ημίχρονο

Σύμφωνα με τον Πέδρο Μάρτινς το 2ο ημίχρονο ήταν πολύ πιο δυναμικό από το πρώτο. Η πίεση του Ολυμπιακού στην επίθεση ήταν πολύ δυνατή και θα μπορούσαν να υπάρξουν περισσότερα γκολ αφού οι ευκαιρίες ήταν αμέτρητες. Ο Γκερέρο σκόραρε στο 84′, αλλά θα μπορούσε να σκοράρει και άλλες φορές νωρίτερα. Όχι μόνο στα δοκάρια του Φορτούνη. Είχε την κεφαλιά του Μιράντα στο 57′, το σουτ του Φορτούνη στο 60′ και κάποιες άλλες προσπάθειες π.χ. του Τσιμίκα που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους Πειραιώτες.

Συνέντευξη Τύπου

Ρενέ Βάιλερ

Ο προπονητής της Λουκέρνης όπως ήταν φυσικό βρήκε τον Ολυμπιακό καλύτερο σε όλους τους τομείς. Πιστεύει πως η ομάδα του ήταν χειρότερη για 50 λεπτά. Περιμένε όμως πως οι ερυθρόλευκοι θα είναι καλύτεροι γιατί θεωρούσε πως θα θέλουν να δείξουν μια καλή εικόνα.

Πέδρο Μάρτινς

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε σε γενικές γραμμές πως η ομάδα είνα πολύ δυνατή, αφοσιωμένη και προσηλωμένη στον στόχο της. Θεώρησε τα πρώτα 20 λεπτά δύσκολα ενώ χαρακτήρισε καταιγιστικό για την ομάδα του το δεύτερο ημίχρονο. Τόνισε πως υπάρχει βελτίωση ακόμα αλλά και πολύ όρεξη ώστε όλα να συνεχίσουν σωστά και ωραία. Δε θα είναι φυσικά τα παιχνίδια πάντα εύκολα για τον Ολυμπιακό, όμως είπε ότι η ομάδα έχει δυνάμεις και θα τις δείχνει με το καλύτερο τρόπο, όντας πάντα ενωμένη ακόμα και στα δύσκολα που θα έρθουν.