Πέμπτη , 17 Ιανουάριος 2019

Ολυμπιακός- Π.Α.Σ. Λαμία: 3-0

Ο Ολυμπιακός μετά την τεράστια νίκη του επί της Μίλαν και την πρόκριση του στους «32» του Europa League, αντιμετωπίζει σήμερα εντός έδρας τον Π.Α.Σ. Λαμία στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Α’ Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός πίεζε από το πρώτο κιόλας λεπτό και διεκδικούσε εκείνο το γκολ που θα τον «Ξεαγχώσει» μέσα στο γήπεδο. Η περιοχή του Σα δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου μιας και οι ερυθρόλευκοι κρατούσαν το παιχνιδι στην επίθεση.

Στο 17′ λανθασμένα δε δόθηκε πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Καρυπίδης ανέτρεψε τον Ομάρ στην περιοχή, δεν υπήρχε καμία επαφή του αμυντικού με τη μπάλα, παρά μόνο με τα πόδια του Νορβηγού, ο ρέφέρι  όμως κακώς δεν υπέδειξε την παράβαση, δίνοντας κόρνερ για τους Πειραιώτες.

Στο 32′ ο Γκερέρο κάνει το 1-0 για τους ερυθρόλευκους! Ο Νάτχο έφτασε στην περιοχή, πάσαρε στον Φορτούνη, εκείνος βρήκε τον Γκερέρο δεξιά του και ο Ισπανός με πλασέ νίκησε τον Σαράνοφ και έκανε το 1-0.
Β’ Ημίχρονο
Τρομερή αρχή δευτέρου ημιχρόνου έκανε ο Ολυμπιακός με τον Φετφατζίδη μα σκοράρει στο 46′ και να κάνει το 2-0! Ο Φετφατζίδης σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχη στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαράνοφ δεν κατάφερε να αποκρούσει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του. Ακολούθησε αποθέωση για τον «Φέτφα», ο οποίος έχει χάσει πολλές ευκαιρίες φέτος.
Στο 51′ ο Ελαμπντελαουί έκανε το 3-0! Ο Μπουχαλάκης πάσαρε στον Φορτούνη, εκείνος βρήκε τον Νάτχο, ο Ισραηλινός πλάσαρε, ο Σαράνοφ απέκρουσε, με τον Ομάρ να έρχεται από πίσω και να κάνει το 3-0 για τον Ολυμπιακό.
Στο 67′ πραγματοποιήθηκε η πρώτη αλλαγή των ερυθρολεύκων, όπου τη θέση του Κούτρη πήρε ο Τσιμίκας. Στο 76′ στη δεύτερη αλλαγή, ο Βρουσάι πήρε τη θέση του Φετφατζίδη και στο 86′ τη θέση του Γκερέρο πήρε ο Μάνος.
Παρά τα 3 λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκαν το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης»!